ALZHEIMER HOME Český Těšín

ALZHEIMER HOME

ALZHEIMER HOME is a unique project of linking cutting-edge health and social services in the care of patients with Alzheimer's disease and other types of dementia. Homes across the country are for clients who need the help of another person 24 hours a day, 365 days a year.

The mission of ALZHEIMER HOME is to provide comprehensive and individually focused residential social services. The professional staff supports the clients' self-sufficiency and active lifestyle, respects their individual habits and preserves their rights and human dignity.

ALZHEIMER HOME Český Těšín

ALZHEIMER HOME Český Těšín consists of a separate building with one underground and four above-ground floors in a quiet part of Český Těšín, in the immediate vicinity of the train and bus station. Clients have at their disposal a spacious dining room and common rooms. The facility includes a small outdoor area with benches, bordered by a hedge.

Healthcare

Our clients are provided with quality health services covering basic specialties that help to optimally diagnose and treat all common health problems and prevent them. There is a well-equipped medical department. Wherever possible and practical, clients are thus provided with examinations and outpatient treatment directly at the facility. Our collaborators are top specialists in general practice, psychiatry or other fields. We have a sophisticated system of medical visits and regular preventive checks of the mental and physical condition of our clients. Thanks to this, we are able to catch any change in health status and immediately adjust the medical, nursing and dietary regimen.

ALZHEIMER HOME je součástí skupiny Penta Hospitals. Penta Hospitals provozuje v České republice síť nemocnic i odborných ambulancí a je naším přirozeným záměrem, abychom našim klientům i rodinám do budoucna nabízeli lepší a komplexnější zdravotní služby, které se tímto unikátním spojením nabízí. Ambulance Penta s.r.o. je ve všech našich zařízeních poskytovatelem zdravotní péče v oboru všeobecné praktické lékařství a dále ve vybraných oborech specializované ambulantní péče.

Complete equipment of all rooms

Our clients are accommodated in a pleasant home environment in single and double rooms with private bathroom. All rooms are fully equipped, yet we offer the possibility of their own retrofitting.

 

ALZHEIMER HOME Český Těšín

Capacity of the home

120

lůžek

Activation activities

Being active is important at any age. We engage our clients daily in a range of activities that are tailored to each individual. Knowing our clients' habits, interests and personal needs helps us to tailor a mix of activities to make their day enjoyable and enjoyable. Trained staff use a variety of methods and approaches and communication in their work.

The cornerstones of the activation activities are reminiscence therapy, memory training and music therapy. Specially equipped rooms for fine and gross motor exercises are used for activation.

We don't close ourselves off from the world either - quite the opposite: we go on trips and exhibitions, enjoy walks around the area.

ALZHEIMER HOME Český Těšín

References

  • Chtěli bychom touto cestou vyjádřit pochvalu kolektivu pracovníků 3. patra Vašeho zařízení. Od 9. srpna je u Vás naše maminka. Snažíme se za ní chodit denně, proto máme srovnání za celou tu dobu. Naše maminka bývala dříve pouze na pokoji, kam jsme za ní chodili. Jelikož je to člověk, který má rád lidi, rád s nimi povídá, rád zpívá, máme za to, že jí to takto moc nevyhovovalo. Teď však vnímáme velkou změnu a tato změna se projevuje i na jejím chování. Vaši svěřenci jsou všichni ve společenské místnosti, kde se jim Vaši pracovníci maximálně věnují, hrají hry, mají možnost si vypít kávu, čaj, kakao a k tomu něco dobrého zakousnout. Když odcházíme, maminka je klidná, rozloučí se s námi a my víme, že je o ni dobře postaráno. V minulosti nechtěla, abychom odešli, byla vystrašená a říkala nám, že se bojí. Děkujeme kolektivu za náročnou práci. (únor 2024)
    Josef a Bronislava Hamanovi
  • Hello, Mrs. Nožičková, I would like to thank you for taking care of my mother, who spent almost 8 years in your home. Please pass on my thanks to all the staff involved in her care, especially during the last time when she was very unwell. I wish you every strength in this worthy work. Sincerely, D.P.
    D.P.
ALZHEIMER HOME Český Těšín

Gallery

ALZHEIMER HOME Český Těšín

Virtual tour

ALZHEIMER HOME Český Těšín

They support us

ALZHEIMER HOME Český Těšín

How to become a client

ALZHEIMER HOME Český Těšín

Svojsíkova 2087, 737 01 Český Těšín

Tel: +420 724 383 772 

ALZHEIMER HOME Český Těšín

Contact

Mgr. Petra Krulová, Ph.D.
Director of the facility
+420 775 686 673 petra.krulova@alzheimerhome.cz
Mgr. Bc. Jarmila Mazáková
Social worker
+420 733 600 150 jarmila.mazakova@alzheimerhome.cz
Nikola Sikorova
Head of care
+420 602 865 687 nikola.sikorova@alzheimerhome.cz
Zuzana CieńciŁová
Station nurse
+420 605 574 530 zuzana.ciencialova@alzheimerhome.cz
Mgr. Ing. Martina Šilhárová, MBA
Matron
+420 602 575 501 martina.silharova@alzheimerhome.cz
Mgr. Michaela Valčíková
Meetings with people interested in the service - region Moravia
+420 724 383 772 michaela.valcikova@alzheimerhome.cz
ALZHEIMER HOME Český Těšín

Contacts - nurses' station

Continuous line
Nurse on duty
+420 720 032 891
ALZHEIMER HOME Český Těšín

Where to find us