S láskou jako doma...

K našim klientům přistupujeme stejně jako ke členům své rodiny. S láskou. Aby se s námi cítili jako mezi svými blízkými.

Home health care and nursing service SENIOR HOME provide our clients with a highly professional care in their natural home surroundings. It contributes to a content and safe managing of an old age as well as health troubles in a comfort of the own home. In case a client´s state of health requires it, there are registered nurses on disposal. Well trained nurses help the clients to cope with household care and their own person. Other needs and wishes of our clients are provided by a wide range of other services. Just as providing long-stay services, within home health care and nursing service we specialize in a comlex care of seniors and patients with Alzheimer´s disease and other illnesses causing dementia including Parkinson´s disease and other neurodegenerative illnesses. Qualification of our staff and top technical equipment correspond with it.

Domácí péče

Home care (sometimes called home health care) shortens or substitutes hospitalization of  patients or their stay in another institutional facility. It is prefered for its unquestionable advantages particularly lying in their positive impact on a mental state of a patient who can stay in his natural home surroundings and among his nearest. It provably contributes to an improvement of a patient´s general state of health and reducing of a complication risk.

  • Vaše požadavky s vámi podrobně probereme, informujeme vás o vhodnosti péče a nabídneme individuální řešení zdravotní situace vaší nebo vašeho blízkého.
  • Docházíme přímo do domácnosti v termínech a rozsahu dle indikace ošetřujícího lékaře, vždy však dbáme na přání a preference našich klientů.
  • Poskytujeme vysoce kvalitní a spolehlivé služby citlivým, vlídným a osobním přístupem.
  • Garantujeme vysokou odbornou úroveň našich všeobecných sester a včasné a řádné provedení indikovaných výkonů.
  • Samozřejmostí je dodržování doporučených ošetřovatelských postupů, etického kodexu a celoživotní vzdělávání zdravotnického personálu.

We approach our clients in  the same way as  members of our family. With love. To make them feel like among their nearest and dearest.

The vocation of a home care is to provide a client in his own social surroundings with such a range and quality of necessary health care to prevent a client´s hospitalization or to reduce it to its minimum.

A home care is provided free of charge within a reimbursement from a public health insurance in Prague and its vicinity, 7 days a week 24 hours a day.

A home care can be required by every citizen of the Czech Republic whose attending physician after an assessment of a general state of health decides of its suitability and usefulness.

Our top level medical services are provided by our highly qualified registered nurses.

Senior Home
Senior Home
Senior Home
Senior Home
 • ALZHEIMER HOME

  Homes with special regime ALZHEIMER HOME represent in the Czech Republic a unique interconnection of medical and social services on the top possible level.
  More information
 • SENIOR HOME     

  Home health care and nursing care SENIOR HOME provides the patients with a highly professional care in their natural home surroundings.
  More information
 • RESTAURANT CAFE

  Our cafes and reataurants RESTAURANT CAFE offer a peaceful barrier-free seating for our clients, their families and other visiting guests.
  More information