Alzheimerova nemoc – co je pravda a co ne?

Alzheimer je nemocí jen starých lidí a je totožný s demencí. Jaké mýty kolují o této neurodegenerativní chorobě a jak je to s Alzheimerem doopravdy?

1. Alzheimerovou nemocí trpí jen staří lidé

Alzheimerova nemoc je spojena se stářím a většinou postihuje lidi starší 65 let. I zde ale existují výjimky. Onemocnět můžete i ve 20, častěji však od 40 nebo 50 let výše. Takto brzký nástup nemoci je úzce spojen s genetickou výbavou člověka.

2. Alzheimerova nemoc je totéž co demence

Demence a Alzheimerova nemoc nejsou totéž. Alzheimerova nemoc je pouze jedna z forem demence. Existují další formy, jako je například Parkinsonova nemoc, demence s Lewyho tělísky či Pickova nemoc.

3. Mí příbuzní jsou zdraví, nemám se čeho bát

Geny nejsou jedinou příčinou vypuknutí nemoci. Existuje sice varianta genu APOE, která je spojována se vznikem nemoci, ale ne každý s tímto genem onemocní. Naopak může onemocnět člověk, který tento gen vůbec nemá.

Pokud se ve vaší rodině vyskytuje Alzheimerova nemoc ve více případech a postihuje všechny ve stejném věku, jedná se o velice rizikový faktor. Zcela v bezpečí před nemocí ale nejste ani v případě, že vaši příbuzní jsou zdraví.

4. Před nemocí mě ochrání zdravý životní styl

Zdravý způsob života (zdravý jídelníček, dostatek pohybu) a zachování mentální aktivity mohou pomáhat při předcházení Alzheimerovy nemoci. Nicméně onemocnět mohou i lidé s kladným vztahem k pohybu a zdravé výživě.

5. Jako prevence jsou dobré potravinové doplňky

Bohužel se u žádných potravinových doplňků (rybí olej či ginkgo biloba) nebo vitamínů neprokázalo, že by chránily mozek a působily jako prevence Alzheimerovy nemoci.

Čím jsme starší, tím se může naše paměť zhoršovat. Pokud vám dělá problémy vybavit si jméno spolužáka ze základní školy či svého lékaře, nejedná se o příznak Alzheimerovy nemoci. Po určité době si na jméno, na které jste nemohli přijít, nakonec vzpomenete.

Jestliže ale zapomínáte na jména svých nejbližších či zapomenete, jak udělat věc, kterou jste běžně dělali (použít rychlovarnou konvici nebo nalézt cestu domů ze známého místa), jedná se o příznaky Alzheiemrovy nemoci.

Pokud už váš blízký onemocněl, je důležité, aby zůstal stále společensky aktivní, dodržoval zdravý a vyvážený jídelníček, měl dostatek pohybu (především aerobního rázu) a procvičoval svou mysl například luštěním křížovek, četbou nebo skládáním puzzle. Napomáhá se tím k pomalejšímu postupu nemoci.

Autor: Svatava Sukopová
Převzato z: toplekar.cz, 25.5.2015
URL: http://www.toplekar.cz/archiv-clanku/alzheimerova-choroba-co-je-pravda-a-co.html
Zdroj: WebMD