Alzheimerova choroba – zlodějka paměti

Propuknutí této závažné nemoci nemůžeme ovlivnit. Ale zdravým životním stylem a pravidelným cvičením našeho mozku docílíme posílení organismu a tento pak dokáže Alzheimerově chorobě odolávat.

O jakou nemoc jde
Alzheimerova nemoc postihuje hlavně psychickou stránku osobnosti. Takto nemocný člověk je postupem času zcela závislý na pomoci druhé osoby a péče o něj je velmi namáhavá, jak po fyzické, tak po psychické stránce.

Čeho si všímat
Obyčejně si začneme u postiženého člověka všímat, že jedinec zapomíná jména a zvládání běžných denních činností je postupně problém. Člověk se začne také povahově měnit. Vyčítá svému okolí domnělé křivdy, což mnohdy příbuzní nelibě nesou a nerozumí tomu, co se s jejich jinak nekonfliktním členem rodiny vlastně děje. Příčinu onemocnění doposud neznáme, existuje však poměrně dost velké množství studií, které se zabývají možnými příčinami této nemoci. Je dobré zmínit, že Alzheimerova choroba není pouze výsadou seniorů. Odborníci zaznamenávají, že příznaky této nemoci se nevyhýbají ani mladším lidem.

Prevence Alzheimerovy choroby
Lidé nemocní Alzheimerovou chorobou si často nechtějí nebo nejsou schopní připustit, že by se právě u nich mohla projevit: „Tak trochu zapomínám, už na to mám věk,“ svádějí příznaky na stáří. Jenže čím dříve se začne s léčbou, tím pomalejší pak může být rozvoj onemocnění. Zdravý životní styl by měl být základem v prevenci Alzheimerovy choroby. Jezte proto pravidelně pravidelně čerstvé ovoce a zeleninu, dostatek vlákniny a rybí maso. Vyhýbejte se živočišným tukům a cukrům. . Nezapomínejte na pravidelný pohyb, samozřejmě s ohledem na vaše zdraví. Pravidelné procházky by měly být základem. Nezapomínejte ani na své oblíbené koníčky a procvičujte svůj mozek křížovkami, kvízy a poslechem hudby.

Onemocnění Alzheimerovou chorobou nemusí být nutně tragédií. Dnes můžete požádat o pomoc různá Centra, kde pracují odborníci, kteří vám poskytnou informace ohledně této závažné choroby a doporučí, jak pečovat o příbuzného, který onemocněl Alzheimerovou chorobou.

Autor: Hana Ederová
Převzato: Euro Deník (eurodenik.cz), 9.4.2015
Zdroj: http://eurodenik.cz/zdravi/alzheimerova-choroba-zlodejka-pameti